Historia

Bu Jutsu Kai

BU JUTSU KAI TAKEUCHI RYU

I. Oparte jest na:

  Jest kompletnym systemem sztuk walki wyrosłym na tradycjach w rodzinie japońskiej.

  Szkoła powstała z przemyśleń Soke Takeuchi Toshimichi, a tym samym tworząc innowacyjne rozwiązania z przekazów swoich przodków. z tych samych przemyśleń powstała szkoła z kierunkiem twardego, a zarazem szybkiego stylu bez zbędnych ruchów. Soke Takeuchi powtarzał, że podstawą zrozumienia szkoły jest zrozumienie; „filozofii, teorii i technik, to są różne rzeki, które wpływają do jednego morza”. Szkoła jest oparta na trzech zagadnieniach jakie tworzą Szkołę Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu to są rzeki, które tworzą; ken jutsu, kyu jutsu i ju jutsu. To wszystko razem tworzy jedno morze jedną Szkołę. Dziś mogę powiedzieć, że trzy rzeki – jedno morze, trzy teorie – jedna szkoła, to jest podstawa stworzenia przez Soke Takeuchi z rodzinnego systemu szkoły dla wszystkich, którzy pragną poznawać drogę.

  Szkoła charakteryzuje się dużą siłą, która wypływa z łagodności i dyscypliny, a zarazem skromności. ale mylą się Ci, którzy myślą, że to oznacza nieznaczącego człowieka. W słowach mojego mistrza słychać było, że samuraj jest wówczas prawdziwy i naturalny, kiedy szkolenie wojownika jest kompletne i samo wystarczające dla wojownika. Takie ogniwa tworzą wspólne mechanizmy łączące wszystkie punkty, wszystkie zagadnienia. Tworzy się w ten sposób połączenie trójwymiarowego działania w czasie i przestrzeni. I tak dochodzimy do kolejnego stanu samuraja składającego się; z odprężenia – relaks całkowita swoboda, następnie; obserwowanie – czyli wewnętrzny spokój, widzimy wszelkie szczegóły no i bardzo ważna trzecia teoria; stan braku osądzania – nie wyprzedzamy tego czego jeszcze nie widzimy i nie słyszymy.

  Mój mistrz Soke Takeuchi Toshimichi mówił mi, że niebezpieczeństwo tkwi w naszym umyśle i efektach jakie chcemy zyskać. Takich ludzi należy się wystrzegać, są ludzie, którzy z czasem stają się przebiegli, to nie oznacza „mądrości”, należy wówczas mówić o sprycie. Właśnie wówczas nie chcemy już nic robić ale chcemy mieć wszystko. Soke Takeuchi często mi nadmieniał, że niecierpliwość jest niepożądana.

  Piękno jakie jest zawarte w Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu to odzwierciedlenie samego piękna z swobodą i delikatnością, to osiągnięcie spokoju wewnętrznego, a zarazem osiągnięcie elegancji ruchów. To wykonywanie wszystkiego z uwielbieniem, a każdy ruch z nieregularnością, z zachowaniem asymetrii w jasny i bardzo zrównoważony sposób. Z ust mojego Soke Takeuchi słyszałem „ciało zawsze spokojne”, kiedy zwracał mi uwagę pokazywał, a następnie mówił „popatrz, ręce pracują” tak będzie dobrze. Kiedy chciał podkreślić coś ważnego mówił „słuchaj Jankowiak, teraz to poważne” to oznaczało, że wszystko co będzie mówił teraz jest bardzo ważne. Trening jaki prowadzimy zwłaszcza ciągły wyrażany często przez intuicyjność może odsłonić wiele tajemnic zdobywania umiejętności. Kiedy tylko sięgam pamięcią Soke Takeuchi podkreślał w znaczący sposób sferę ducha, a zwłaszcza nieokreśloność, a tym samym nieuchwytność.

 autor; Krzysztof Jankowiak

II. Dziś

  Szkoła rozwija się z dorobku swojego nauczyciela, który główny kierunek kładzie na walkę mieczem ken jutsu, łucznictwo bojowe kyu jutsu i walkę ciałem ju jutsu. Mistrz Takeuchi uważał, że samuraj prawdziwą siłę i pewność siebie czerpał z miecza, który był dla niego jego duszą. Taka teoria prowadziła do stwierdzenia, że miecz w Szkole Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu jest podstawową bronią, a razem z łukiem i ciałem (techniką) był obrońcą rodziny, klanu, a także samego siebie. Idąc dalej miecz (szabla japońska), łuk i ciało służyło do obrony i walki z wrogiem. To właśnie miecz, łuk i ciało daje duże możliwości w ćwiczeniu doskonałości i perfekcji samuraja.

  W dniu 11.06.2007 rok Soke Takeuchi Toshimichi nadał dla shihana Krzysztofa Jankowiaka 9 Dan (tj. trzy dni przed śmiercią). a w testamencie pozostawił swoją szkołę i jej zwierzchnictwo swojemu uchi deshi kancho Krzysztofowi Jankowiakowi po jego śmierci. W testamencie Soke Takeuchi wymienił też mistrzów; sensei Kajetan Młynarski oraz sensei zbigniew Karalus. Jeszcze za życia Soke Takeuchi Toshimichi powtarzał, że „Honbu Dojo” jego Szkoły jest w Namysłowie. Dziś siedziba Szkoły Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu znajduje się w Namysłowie położona pomiędzy Wrocławiem, a Opolem, dziś „Dojo” nosi nazwę imienia Toshimichi Takeuchi..

  Co roku w dniu ceremonii pogrzebowej Soke T. Takeuchi obecny zwierzchnik Szkoły Soke Krzysztof Jankowiak odbywa daleką podróż do miejsca spoczynku swojego nauczyciela i tam przeprowadza ceremonialną medytację oraz kolejny trening z nieżyjącym mistrzem. I tak pozostanie do czasu, kiedy starość i siły witalne nie pozwolą na taką podróż dla Soke Jankowiaka.

  W dniu 17 maja 2009 roku w czasie odbywającego się Festiwalu Japońskich Sztuk Walki im. Takeuchi Toshimichi został odczytany oficjalnie dla zgromadzonych po raz drugi testament wraz z przekazem szkoły, po tym odczycie Krzysztof Jankowiak przyjął oficjalnie tytuł Soke.

  1. Oficjalna pierwsza i kolejne nazwy Szkoły brzmiały:

  a) International akadem of Ken - Jutsu,

  b) Ken Jutsu International Bujutsukan

  aby nie zaginęło nazwisko rodu mojego mistrza Soke Takeuchi Toshimichi oraz jego wiedza, doświadczenie, doświadczenia swoich przodków i przekazy jakie pozostawił oraz rozpoczęte dzieło tworzenia Szkoły jako zwierzchnik Szkoły postanowiłem przyjąć nazwę jak niżej;

  c) Bu Jutsu Kai - pierwszy rok - po tym czasie dodałem w nazwie szkoły

 nazwisko mistrza (Takeuchi) i szkołę (Ryu).

  d) Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu – nazwa ostateczna mówiąca o Szkole jaką pozostawił mi mój mistrz Soke Takeuchi Toshimichi. W języku polskim używam nazwy „Szkoła Tradycyjnych Sztuk Walki „Bambusowy Las”. W Japonii (take – bambus), ( uchi – wewnątrz) oznacza bambusowy dom, to jest pospolite nazwisko w Japonii. Uważam, że mój mistrz dawno wyszedł poza sferę ograniczenia jakim był dom. Jego myślenie wychodziło poza wszelkie zabudowy znane zwykłemu człowiekowi. Dlatego uważam, że myślenie i działania Soke Takeuchi były wewnątrz ale już nie domu, a wielkiego lasu bambusowego. Dlatego użyłem nazwy „bambusowy las” dla podkreślenia ważności jego działania na rzecz rozwoju sztuk walki i przekazu tradycji japońskich w Polsce, a tym samym zapewniając kontynuację stylu rodziny Takeuchi.

  2. Ważne znaczenia dla szkoły tworzące podwaliny jej istnienia to:

  a. Składają się na to style walki jak;

  1). ken jutsu - [miecz japoński (szabla japońska)] w tym; itto, nito, kodachi, wakizashi, tanto.

  2). ju jutsu - walka wręcz na którą składają się; ukemi waza, atemi waza, ashi waza,

 nage waza, kansetsu waza, shime waza, taihi waza, muto dori.

  3). kyu jutsu - tradycyjne bojowe łucznictwo japońskie

  B. W szkole przyjęto symbole stanowiące istotę szkoły takie jak:

  1).Bambus – ( take) – oznacza stałość, bezinteresowność, długowieczność, szczęście

  2).Kwiat jabłoni – najdłużej uprawiany przez człowieka kwiat jako roślina użytkowa

(z okresu neolitu) – symbolizuje – wiedzę, mądrość, wtajemniczenie, nadzieję, wiosnę –

 życie, a zarazem kruchość i przemijanie życia, jako kwiat jest symbolem hołdu i czci jak

 również tworzy „polski krajobraz”.

  3).Koło - wszechświat, doskonałość, wieczność, słońce, dynamika, absolut

  4).Kolor czarny – (północ – woda) – determinacja, powaga

  5).Kolor czerwony – (południe - ogień) – odwaga, walka

  6).Kolor biały – (zachód - żelazo) – czystość, duchowość, stabilność

 

 autor; Krzysztof Jankowiak