Historia

Kyu Jutsu

Soke Jankowiak - Kyu Jutsu Bujutsukai

Kyu jutsu - tradycyjne  bojowe  łucznictwo  japońskie

 Kyu jutsu to sztuka japońskiego łucznictwa. W XII i XIII wieku to łuk był podstawową bronią wojownika na polu walki. Łuk na polu bitwy przestał dominować dopiero po pojawieniu się broni palnej. Łucznictwo przetrwało dzięki pokazom z okazji świąt i ceremonii religijnych. Najstarsze i najbardziej znane szkoły łucznictwa to Ogasawara Ryu  i Heki Ryu. Japońscy wojownicy używali Yumi, które przekraczały 2 metry wysokości. Charakterystyczna cecha łuku japońskiego to nie tylko długość ale i jego asymetria (dolna część łuku jest krótsza od  górnej). Specyficzne jest też samo strzelanie z takiego łuku. Cięciwę naciąga się kciukiem ruchem z góry w dół.

 Strzelano do tarcz o różnej wielkości w zależności od odległości. Największe  Omoto miały średnicę 1,5m i strzelano do nich nawet z ze 120m. Mniejsze moto miały około 50cm i odległość również była odpowiednio mniejsza. Łucznictwo konne Yabusame polegało na szybkim przejeździe wzdłuż określonej trasy i strąceniu jak najwięcej celów rozstawionych po drodze. Oczywiście swoje umiejętności bushi doskonalili też na polowaniach. Wszystko to miało na celu jak najwszechstronniejszy trening łuczników.

 Z czasem gdy łuk przestał dominować na polu bitwy zaczęto odkrywać jego możliwości w rozwoju wewnętrznym człowieka. Skupienie, harmonia i perfekcja to przecież podstawowe cechy Kyu jutsu. Właśnie wtedy zaczęto używać nazwy Kyudo czyli drogi łuku. Współczesne Kyudo to bardzo tradycyjny ceremoniał.  Łucznicy są ubrani w tradycyjne kimona i hakamy. Używają też tradycyjnych długich łuków Yumi.

 W szkole Bu Jutsu Kai naucza się łucznictwa w tradycyjny sposób. Uczniowie uczą się podstawowych form tachi i suwari. Na poziomie mistrzowskim doskonali się strzelanie bojowe. Strzelanie w marszu, do ruchomego celu, szybkie strzelanie itp. Właśnie wtedy poznaje się istotę kyu jutsu. To sprawia, że osiągnięcie stopni mistrzowskich wymaga wielu lat systematycznej pracy. Pracy nie tylko technicznej ale też doskonalenia umysłu, który w japońskim łucznictwie jest najważniejszą bronią łucznika.

                                                                                                   Autor ;  Krzysztof Jankowiak