Historia

Ju Jutsu

Soke Jankowiak - Ju Jutsu

  Ju jutsu  -  walka wręcz

 Na którą, składają się; ukemi waza, atemi waza, ashi waza, nage waza,  kansetsu waza, shime waza, taihi waza, muto dori.

 Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu jest miejscem, gdzie ćwiczy się ciężko, gdzie kładzie się duży nacisk na kultywowanie tradycji i kultury oręża feudalnej Japonii. Nadrzędnym celem prowadzonych zajęć w szkole jest nauka realnych i skutecznych sposobów walki i samoobrony opartych na sprawdzonych technikach Ju Jutsu. Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu określić można jako Bugei (kultywowanie sztuk wojennych starożytnej Japonii). Początkujący adepci ćwiczą głównie samoobronę, tak aby jak najefektywniej przygotować się do skutecznej walki  i odparcia bezpośrednich zagrożeń.

 W czasach samurajów podstawową sztuką walki było ju jutsu zwane często kumiuchi, yawara. W czasach samurajów ju jutsu było często ćwiczone jako podstawowe formy w każdym treningu. Ju Jutsu jako szeroko rozumiana sztuka walki jest podstawą szkolenia każdego samuraja. Należy podkreślić, że adept ju jutsu będąc samemu nie uzbrojonym jest zdolny do odparcia każdego ataku. W trakcie szkolenia adept poznaje  techniki kontrataku jak również techniki obezwładnień. Jak mawiał Soke Takeuchi Toshimichi, każdy wojownik był  i  jest ceniony za umiejętności walki bez broni. Jego wartość wzrasta, jeżeli potrafił rozbroić innego wojownika w czasie walki. Bardzo poważano wojownika, który w czasie walki był w stanie obronić się po utracie własnej broni. Mistrz Takeuchi podkreślał, że ceniono również wojownika, który po przewróceniu na ziemię w pełnej zbroji (Yori) był w stanie podnieś się do pozycji stojącej (tachi) i nadal kontynuować walkę. Jak mawiał Mistrz Soke Takeuchi Toshimichi systematyczny trening był podstawą szkolenia wojownika, dając mu wiedzę i umiejętności rozwiązania wszelkich problemów w każdych sytuacjach życiowych.

 Ju Jutsu obejmuje cały wachlarz technik umożliwiających skuteczne obezwładnienie przeciwnika. Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu jest Szkołą w której szczera praktyka, a nie deklaracje prowadzą do poprawy zdrowia, zwiększenia koncentracji oraz zyskania stanowczości. Poprzez systematyczny trening i dyscyplinę z pewnością zyskujemy zrozumienie, mamy szansę na osiągnięcie pewności siebie. Prowadzone zajęcia i ćwiczenia odbywają się  w sposób realny, ale też bezpieczny dla uczestników zajęć.

 Głównym celem treningu ju jutsu jest wyposażenie ćwiczących w wiadomości (teorię), kształtowanie psychiki (filozofię), sprawność fizyczną i techniczną (technikę). To powoduje nauczanie i utrwalanie nawyków ruchowych, rozwój sfery intelektualno-sprawnościowej co  w efekcie prowadzi do osiągnięcia skuteczności w  realnej walce. Uprawianie ju jutsu  przez dzieci, młodzież i dorosłych jest środkiem do osiągnięcia harmonijnego rozwoju motorycznego, psychicznego i fizycznego ćwiczących. Systematyczny trening wspomaga zdrowie i kształtuje takie cechy charakteru jak: wytrwałość, dokładność, sumienność, punktualność, zdyscyplinowanie, panowanie nad emocjami. Systematyczność w treningu przygotowuje ćwiczących do zachowania się w sytuacjach zagrożeń, kształtuje nawyki ruchowe przydatne w bezpośrednim starciu z przeciwnikiem. W rezultacie znajomość  ju jutsu daje poczucie bezpieczeństwa.

 Dużą wagę Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu przywiązuje do wychowania. Uczniowie przy zdawaniu na stopnie zaawansowania w ju jutsu są oceniani pod względem posiadanych widomości, umiejętności jak również osobowości ćwiczącego.

                                                                                               Autor ;  Krzysztof Jankowiak